czwartek, 31 grudnia 2015

3 ciekawe blogi naukowe dla każdego

Z serii "Rekomendacje" dzisiaj będzie o trzech blogach na tematy naukowe, które powinny zainteresować każdego. Są to blogi, do których wracam, zawsze znajdując coś interesującego, co nie tylko daje do myślenia, ale także uczy. Numeracja jest przypadkowa - nie ma pierwszego czy ostatniego miejsca. 

1. Maszyny Okiem Dziewczyny (kliknij)

Wszystko zaczęło się od wpisu "Kiedy upada największa maszyna" o katastrofie Hindenburga. To przez niego trafiłam na powyższą stronę - i od tej pory nie znika ona z moich zakładek. Dzisiaj uraczyłam się lekturą o kolei transsyberyjskiej i dlaczego latanie jest bezpieczniejsze niż jazda samochodem. I nie mogę się od bloga oderwać! Tutaj bowiem znajdziemy ciekawostki ze świata techniki, podzielone na pięć sekcji: Lotnictwo, Kolej, Kosmos, Samochody i Żegluga. Jest o wszelkiego rodzaju transporcie, maszynach, nawet o Large Hadron Collider (TUTAJ). Artykuły są ciekawe, napisane w sposób, który nie tylko zainteresuje czytelnika, ale także sprawi, że nawet taki laik jak ja zrozumie, o czym mowa. Polecam je każdemu: od panów-inżynierów po uczniów szkół licealnych!


Autorką tego wyjątkowego bloga jest 18-letnia Weronika z Poznania, ucząca się w Zespole Szkół Handlowych w tymże mieście (miejsce akcji powieści pani Musierowicz, nawiasem mówiąc). Jak sama przyznaje, maszyny interesowały ją od dziecka, a książki, które czyta to wyłącznie te popularnonaukowe (dla mnie trochę szkoda, bo Qwerty jej w takim razie nie zaimponuje...;). A jednak, cytując: "mimo "męskich" pasji, uwielbia różowy kolor, spódniczki, sukienki i szpilki - tak właśnie ubiera się na co dzień. Kocha wszystko co przesłodzone, zbyt urocze, brokatowe i strasznie się świeci."

2. Być matematykiem (kliknij)

Mój mąż jest matematykiem z wykształcenia i pasjonatem tego przedmiotu; robi z cyframi rzeczy nieprzyzwoite, o których nie należy pisać bez cenzury. Dlatego nie mogłam pominąć blogu zatytułowanego "Być matematykiem". Jakie rozterki nurtują te wyjątkowe, utalentowane jednostki, które znają się na nagiej prawdzie, na której zbudowany jest świat? Otóż okazuje się, że są to takie zagadnienia jak "sposób prowadzenia rachunków na iloczynach skalarnych wektorów" (TUTAJ) czy zasada abstrakcji oraz relacja równoważności (TUTAJ). Ludzie, którzy rozumieją rzeczy, których ja nie mogę pojąć bardzo mi imponują, więc z ciekawością zagłębiłam się w lekturę, z której niewiele rozumiem... Aczkolwiek artykuły zawarte w powyższym nieco przybliżyły mi temat - w sposób miły i przyjemny, przez co moja ignorancja zmniejszyła się o 0,0001%."Być matematykiem" to strona stworzona w grudniu 2014 przez pana Szymona Wąsowicza - nie tak dawno więc obchodziła swoje pierwsze urodziny. Pan Wąsowicz pracuje na stanowisku profesora nadzwyczajnego Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Prowadzi zajęcia w języku polskim i angielskim z następujących przedmiotów: matematyka, analiza matematyczna, algebra, rachunek prawdopodobieństwa, statystyka, statystyka matematyczna, matematyka finansowa. Na blogu autor udostępnia także napisany przez siebie podręcznik zatytułowany: "Podstawy statystyki opisowej".

3. Blog Statystyczny (kliknij)

Jestem zauroczona... statystyką! Tak, ja, humanistka, czytam z zapałem o statystycznych zagadnieniach, o GUSie (TUTAJ), o manipulacjach wykresów wyborczych (TUTAJ), o 22% lukrowanych pierniczków i procentowych wzrostach i spadkach cen na wyprzedażach, oraz o tym, jak ludzie, którzy znają się na liczbach robią w balona tych, którzy się nie znają. Powyższy blog (znaleziony dzięki "Być matematykiem") to skarbnica wiedzy na te i inne ciekawe tematy - liczby idą tu w parze ze sprytnymi sformułowaniami mającymi na celu omamienie konsumenta czy wyborcy i - rzadziej - przekazanie akuratnych informacji. Blog wybija się powyżej średniej, mimo że o średniej na jeża (arytmetycznej) też jest (CZYTAJ). Nie mogę się nachwalić!
Za powyższe - jakże wspaniale edukacyjne - wpisy odpowiedzialna jest Pani Statystyk i Księgowa w jednym, jak sama mówi o sobie. Statystyczny.pl "łączy teorię i praktykę" oraz przedstawia "kobiecy punkt widzenia na nauki ścisłe." Polecam też stronę na Facebooku.


4 komentarze:

 1. Z nr.1 się zgadzam, bardzo fajny blog. 2 i 3 zamierzam sprawdzić-bardzo fajna inicjatywa z tym dzieleniem się interesującymi blogami. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam. :) Nie tylko uwielbiam tworzyć własnego, ale także lubię czytać blogi innych - więc postanowiłam pisać o tych, które mi się podobają. Może inni też się zainteresują. :) Pozdrawiam!

   Usuń
 2. Maszyny okiem dziewczyny - to mój faworyt :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mój też, przyznaję się, ale pozostałe dwa też są niczego sobie. Statystyczny mnie zaciekawił od razu. :) Pozdrawiam!

   Usuń