sobota, 24 września 2016

10 ciekawostek o szekspirowskim teatrze "Globe"

Teatr fascynuje mnie od zawsze, a jednym z najsłynniejszych jest niewątpliwie "Globe" w Londynie, czyli teatr szekspirowski. Oto dziesięć ciekawostek na temat oryginalnego budynku, który spalił się w XVII w. - od roku budowy po możliwość rzucania jedzeniem na scenę, jeśli przedstawienie nie spełniało oczekiwań widowni... Dla tych, którzy uczą się języka angielskiego, pod wersją polską zamieszczam także tekst angielski. 

Schemat teatru szekspirowskiego "Globe". Obraz pochodzi STĄD.

1. Oryginalny teatr "Globe" został zbudowany w roku 1599.

The original "Globe" theatre was built in 1599.

2. Budynek teatru "Globe" mógł pomieścić pomiędzy 2000 a 3000 widzów. 

The building of "Globe" theatre could hold between 2000 and 3000 people. 

3. Teatr spalił się w 1613 roku, kiedy armata użyta jako efekt specjalny w "Henryku Ósmym" zapoczątkowała pożar.

The theatre burnt in 1613 when the cannon used as a special effect in "Henry VIII" started fire. 

4. Teren oryginalnego teatru został później wykorzystany do budowy tanich domów. Wykopaliska w XX wieku odsłoniły ten teren. Część "Globe" położona jest pod zabytkowymi budynkami, więc dalsze prace archeologiczne nie są dozwolone. 

The site of the original theatre was later used to build cheap housing. Excavations in the 20th century revealed the site. Part of the "Globe" lies under historical buildings, so further archaeological works are not allowed. 

Tak dzisiaj wygląda teren oryginalnego budynku w Londynie. Obraz STĄD.

5. Oglądanie sztuki kosztowało jednego pensa. Za dwa pensy można było usiąść w krytej galerii. 

It cost one penny to watch the play. For two pennies one could sit in a covered gallery. 

6. Do 1000 widzów płacących jednego pensa stało przed sceną - stłoczonych i pod gołym niebem. Szekspir pisał o nich w niepochlebny sposób, mówiąc, że potrafili oni zrozumieć tylko proste przedstawienia. 

Up to 1000 penny-paying spectators stood in front of the stage - squashed and under the open sky. Shakespeare wrote about them unkindly, saying they could only understand simple performances. 

7. W "Globe" istniała możliwość zakupu jedzenia i napojów w teatrze, a jeśli sztuka nie podobała się widzom, rzucali nimi w aktorów.

In the "Globe" there was a possibility to buy food and drink in the theatre, and if the spectators didn't like the play, they threw it at the actors. 

Schemat teatru "Globe" - źródło obrazu TUTAJ (LINK)

8. Używano niewielu rekwizytów. Często bywały one zostawione na scenie, gdyż nie istaniał prosty sposób ich usunięcia. 

Very few props were used. They were often left on stage as there was no easy way of removing them. 

9. Istniały efekty sceniczne, takie jak fajerwerki czy instrumenty muzyczne. Aktorzy wchodzili na scenę od tyłu; mogli też pojawić się z góry, zjeżdżając na linie. 

There were stage effects, such as fireworks or musical instruments. Actors entered the stage from the rear; they might also appear from above, sliding down the rope. 

10. Wszystkie role odgrywane były przez mężczyzn, a role młodych kobiet grane były przez nastoletnich chłopców. 

All parts were played by men, and the roles of young women were played by teenage boys. 

Tak, to ten pan... Obraz STĄD

10 komentarzy:

  1. wow.... w przewodniku tego nie wyczytasz :))))

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. :) Raczej nie... Ale takie właśnie "szczegóły" lubię najbardziej. Łatwo sobie można wyobrazić hordę widzów przy scenie rzucających kawałkami kapusty czy czymś takim... :)

      Usuń
  2. to ja dodam (usłyszane podczas oprowadzania z przewodnikiem) ze dookoła pod balkonami były kibelki... można było skorzystać nie tracąc ani chwili przedstawienia. Kibelki były na "number two" bo "number one" robiło się tam, gdzie się stało. Podobno nikomu nie przeszkadzał smrodek, bo i tak wszyscy byli "nawaleni", piwo było popularniejsze niż woda

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jednym słowem English party. Niewiele się zmieniło, wystarczy wspomnieć Glastonbury... hehe :)))))))

      Usuń
  3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo fajny opis teatru szekspirowskiego i muszę powiedzieć, że ogólnie mało jest informacji w internecie na jego temat. Ja osobiście bardzo lubię uczęszcząć do https://teatrszekspirowski.pl gdzie zawsze znajduję idealne dla siebie wydarzenie. W sumie jest to dla mnie bez znaczenia czy jest to koncert czy spektakl czy jakiś koncert.

    OdpowiedzUsuń
  5. Dobrze sobie przeczytać te informacje, zawsze można się coś nowego i ciekawego dowiedzieć lub uzupełnić wiedzę. Generalnie chodzenie do teatru polecam. Na przykład warto do https://teatrkomedia.pl/ w Warszawie. Jak wybierzecie się raz i drugi, to staniecie się stałymi bywalcami. Nie ma to jak obejrzeć sobie przedstawienie na żywo, nie ma nic lepszego.

    OdpowiedzUsuń
  6. Czyli ten tekst tyczy się tylko do teatru The Globe? Czy może do każdego elżbietańskiego?

    OdpowiedzUsuń
  7. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń