wtorek, 20 września 2016

Dziesięć ciekawostek o Wielkiej Brytanii, o których nie wiedziałeś

Dzisiaj chciałabym przedstawić Wam dzisięć faktów o kraju, który ostatnio narobił szumu w Europie - Wielkiej Brytanii. (To tu osadzona jest akcja książek o Qwertym.) Są to fakty, z których niewielu zdaje sobie sprawę - niektóre zaskakujące, pozytywne, negatywne... O wielu jednak zapewnie nie wiedzieliście, więc mam nadzieję Was zaskoczyć. Oto 10 ciekawostek o Krainie Deszczowców: 

Obraz STĄD

1. 47% Londynu to zielone tereny. Tak, miasto znane ze swoich wieżowców, Picadilly Circus i Big Bena to niemal w połowie parki i zieleń!

St James' Park, Londyn. Obraz pochodzi Z TEJ STRONY (link)

2. 3/4 dzieci w Zjednoczonym Królestwie spędza mniej czasu na zewnątrz niż... więźniowie! Zajęte szkołą, grami komputerowymi i zniechęcone pogodą, brytyjskie dzieci wychodzą na dwór mniej niż przestępcy zza kratek...

3. 40% gospodartsw w UK posiada zwierzaki. Oto pięć najbardziej popularnych zwierzęcych przyjaciół wybieranych przez Brytyjczyków: 36 milionów ma rybki; 8.5 miliona - psy; 7.5 miliona - koty, 800 000 - króliki, a 600 000 - ptaki.

Obraz pochodzi STĄD (link)

4. Brytyjczycy znani są z tego, że lubią spożywać ciasto do swojej tradycyjnej herbaty. I tak przeciętny Brytyjczyk je 5 kawałków ciasta miesięcznie. Co ciekawe, czekoladowy torcik to ulubione ciasto nacji, ale najbardziej lubiane pod względem pieczenia w domu to tzw. Victoria sponge (czyli coś na kształt biszkoptu).

Victoria Sponge
Obraz STĄD

5. Mniej niż 1 na 3 Brytyjczyków pokazuje zęby uśmiechając się do fotografii. Wszystko przez plamy na uzębieniu, często spowodowane kiepską higieną jamy ustnej. Bo aż 55% dorosłych w Zjednoczonym Królestwie przyznaje, że zeby szczotkują tylko raz dziennie!

6. Najbardziej przyjaznym miastem w UK został okrzyknięty Lincoln, którego mieszkańcy są najbardziej skłonni rozmawiać i przyjaźnić się ze sobą nawzajem. Drugim na liście było Plymouth.

7. 86% Brytyjczyków pójdzie do pracy z przeziębieniem, zamiast chorować w łóżku.

8. Awokado to najpopularniejszy owoc w Wielkiej Brytanii, cieszący się większym powodzeniem niż pomarańcze - jego sprzedaż podskoczyła ostatnio o 25%!

Obraz STĄD (link)

9. Średnia cena domu w UK wynosi obecnie 225 000 GBP, zaś ubezpieczenie samochodu to średni koszt 671 GBP.

10. Anglia i Walia posiadają 2000 mil dróg wodnych (kanałów i rzek).

Obraz pochodzi STĄD (link)
Co o tym sądzicie? Czy zakoczyłam Was czymś? :)

6 komentarzy:

 1. Zęby mnie zaintrygowały - byłam pewna że to ludzie dbający o higienę nawet bardziej niż nasi rodacy ....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie, Brytyjczycy słyną lokalnie z kiepskiego uzębienia i wielu jeździ za granicę do dentystów! :)))

   Usuń
 2. Z tymi zębami to porażka. Chyba jednak wolę Polskę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pod tym względem ja zdecydowanie też! I mamy zdecydowanie lepszych dentystów... :))

   Usuń
 3. Mnie zaskoczyło to, że 3/4 dzieci spędza na zewnątrz mniej czasu niż więźniowie. Z drugiej strony jednak ostatnio w Polsce też niestety podwórka pustoszeją bo dzieci więcej czasu spędzają przed komputerem. To jest bardzo niepokojące zjawisko i obawiam się, że skutki mogą być opłakane po latach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To był fakt, który zachęcił mnie do napisania tego posta - lekko bulwersujące stwierdzenie czy raczej perspektywa patrzenia na ten problem. Może to właśnie da rodzicom do myślenia... Pozdrawiam! :)

   Usuń