niedziela, 18 września 2016

Książka do kolorowania Świata Dysku Terry'ego Pratchetta

Tego roku ukazała się długo oczekiwana książka do kolorowania oparta na Świecie Dysku - sztandarowej serii brytyjskiego pisarza, Terry'ego Pratchetta. Świat Dysku odkryłam już wiele lat temu; świat kolorowania też, ale z wiekiem o nim zapomniałam... Wróciłam ostatnio do kolorowanek za sprawą mojego męża, o czym pisałam TUTAJ (kliknij na link). Od niego też dostałam w prezencie ten wyjątkowy tom z rysunkami autorstwa Paula Kidby. Paul Kidby został rysownikiem serii po tym, jak podczas podpisywania powieści przez Terry'ego Pratchetta, pokazał autorowi swoje prace. Na moim blogu znajduje się wywiad z rysownikiem, w którym ze szczegółami opowiada o tym wydarzeniu (kliknij TUTAJ). To właśnie Paul jest autorem okładek tomów serii Świata Dysku od 2002 roku.

Rysunek sławnego Bagażu należącego do Dwukwiata
(patrz "Kolor Magii" i "Blask Fantastyczny" autorstwa T. Pratchetta)

Kto czytał pierwsze dwie części serii Świata Dysku? :)

Powyższy album, zatytułowany w oryginale "Terry Pratchett's Discworld Colouring Book" to zbiór czarno-białych ilustracji ulubionych postaci czytelników - znajdują się między nimi Babcia Weatherwax, Sam Vimes i Rincewind.  Niektóre ilustracje są już fanom Świata Dysku dobrze znane; inne są oryginalnymi pracami, przygotowanymi na potrzeby tego woluminu.

Oto wesoły Bibliotekarz Niewidocznego Uniwersytetu.

Oto strona poświęcona ulubionemu policjantowi.
Oto Sam Vimes, bohater takich książek jak "Straż! Straż!" czy "Łups"

Fanów kolorowania czeka jednak jeszcze jedna niespodzianka: 16 ostatnich stron wypełnionych jest pracami pana Kidby - ukończonymi, pokolorowanymi rysunkami, dzięki którym można podziwiać kunszt autora (oraz wzrorować się na nich, jeśli ktoś nie ma akurat pomysłu na kolorystykę czarno-białych wersji). Moim ulubionym jest rysunek trzech czarownic: Babci Weatherwax, Niani Ogg oraz Magrat, lecących na miotłach, ze szczytami Ramtopów w tle. Ma on niemal trój-wymiarowy efekt i już nie raz wpatrywałam się w niego przez dłuższą chwilę...

Babcia Weatherwax autorstwa Paula Kidby.
Zdjęcie nie oddaje jakości rysunku, który jest fantastyczny,
prawie jak "Blask..." Terry'ego Pratchetta.

Oto Wielki A'Tuin dźwigający na swojej skorupie cztery słonie i Świat Dysku.

Książka wydana została przez wydawnictwo Gollancz London; to nie tylko obrazy, które można "ożywić" kolorami po swojemu, ale także niektóre z ciekawszych cytatów z książek Świata Dysku, często z opisami bohaterów lub przypominających o co zabawniejszych scenach. Zdecydowanie, coś, co fani tego wyjątkowego pisarza będą chcieli czytać, oglądać i - oczywiście - kolorować. Polecam!

Zgadniecie, co to za postać? ;-)

2 komentarze:

  1. Mnie by ta książeczka raczej nie przypadła do gustu, ale dla fanów Pratchetta to prawdziwa gratka.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No są w niej głównie postaci, a wiem, że Ty lubisz malować scenerie i wzory. Wydaje mi się jednak, że - oprócz tego, że jest świetnym albumem Świata Dysku - stanowi też spore wyzwanie (ilustracje są dość trudne). Myślę, że pod tym względem mogłaby się spodobać. :) Pozdrawiam! :)

      Usuń