czwartek, 31 grudnia 2015

3 ciekawe blogi naukowe dla każdego

Z serii "Rekomendacje" dzisiaj będzie o trzech blogach na tematy naukowe, które powinny zainteresować każdego. Są to blogi, do których wracam, zawsze znajdując coś interesującego, co nie tylko daje do myślenia, ale także uczy. Numeracja jest przypadkowa - nie ma pierwszego czy ostatniego miejsca. 
O małej pszczole imieniem Beatrice

Istnieje wiele dziwnych, porywających, abstrakcyjnych czy po prostu bezsensownych opowieści na tym świecie - jak dla mnie, w pierwszej trójce znajduje się kreskówka o niebieskiej krowie, nadawana niegdyś na programie CBeebies w brytyjskiej telewizji. Mam teorię, że ktoś musiał spalić sporo trawy na łące, aby wymyślić to ustrojstwo. A jednak uważam, że pszczoła Beatrice, która zaprzyjaźnia się z kosmitą bije niebieską krowę na łeb, na szyję. 


środa, 30 grudnia 2015

Poznajcie Troya Ragliani - autorstwa Barbary K.

Myślę, że sporo osób się ze mną zgodzi, że używanie własnej wyobraźni to jeden z najważniejszych plusów czytania książek. Każdy z nas może "wymyślać" rzeczy na swój sposób; rolą pisarza jest narysowanie konturów - to wy, czytelnicy, kolorujecie je na swój sposób. Dlatego też bardzo się cieszę, że dzięki wyobraźni i talentowi Barbary K., która przeczytała wszystkie trzy części z serii przygód Qwerty'ego Seymore'a, mogę Wam dzisiaj przedstawić jej własną wariację na temat Troya Raglianiego - jednego z przeciwników chłopca, który zaraz po Qwertym jest moją ulubioną postacią z powieści. Oto on: 

Troy Ragliani Rys. Barbara K., Cornusowo

wtorek, 29 grudnia 2015

Spotkanie z Lee - fragment powieści "Qwerty: Kod Honoru" (tom III)

Qwerty został sam w obszernym pomieszczeniu. Rozejrzał się wokół; były tu rzędy drewnianych ławek, a w oddali – ołtarz. Nie będąc pewnym, czego ma się spodziewać, oparł się o pobliską kolumnę. O co chodziło Johnowi? Jaki egzamin wstępny? Wiedział, że John był zagorzałym ateistą; nie wysłałby go chyba na jakieś religijne nauki? Qwerty skrzywił się lekko; nie miał pojęcia, czego się spodziewać. Może John nawrócił się i teraz kazał mu wyspowiadać się z grzechów? Tych miał na sumieniu sporo, w tym zniszczenie domu pani Hill… Jak zwykle na samo wspomnienie o starszej kobiecie, chłopiec poczuł nieprzyjemne ukłucie wstydu…Seria przygód Qwerty'ego Seymore'a - gdzie kupić?

Już kilka osób pytało mnie, gdzie można kupić książki z serii o Qwertym w wersji papierowej. Otóż dostępne są one obecnie jedynie online, poprzez platformę Amazon. Niestety, Amazon - pomimo tego, że posiada swoją centralę w Polsce - nie ma polskiej strony; książki są za to dostępne w niektórych krajach Europy Zachodniej (np. UK, Niemcy, Hiszpania) oraz w USA. Oczywiście w języku polskim (opis jest po angielsku, ponieważ Amazon nie pozwolił mi umieścić polskiego). 


poniedziałek, 28 grudnia 2015

5 najlepszych piosenkarek urodzonych w Londynie

Oczywiście, tytuł jest subiektywny. Nie wiem, czy uznacie moją selekcję za właściwą. Wiem tylko jedno: pań, których nagrania widzicie poniżej mogę słuchać na okrągło... Mam nadzieję, że spodobają się również wamniedziela, 27 grudnia 2015

5 piosenek, które poprawią ci humor

Jest zimowo i ponuro; świąteczny rozgardiasz jeszcze trwa, ale ekscytacja Bożym Narodzeniem powoli opada... Gdy słońca mało, a na zewnątrz temperatury oscylują w przedziałach minusowo-zerowych, być może warto poprawić sobie humor. Muzyka to najlepszy sposób - dlatego poniżej przedstawiam kilka piosenek, które za każdym razem działają rozweselająco. No i może trafią na wasze sylwestrowe składanki? Życzę dużo uśmiechu w Nowym Roku 2016! 3 blogi podróżnicze, które warto przeczytać

Podróże to chyba jedyna rzecz na świecie, na którą wydaje się pieniądze jednocześnie stając się bogatszym. Historie z podróży są nie tylko ciekawe, ale  także inspirujące... Dlatego przedstawiam trzy świetne blogi podróżnicze, które warto przeczytać (numeracja przypadkowa):sobota, 26 grudnia 2015

WSPÓŁPRACA I KONTAKT

Książki i artykuły


Na swoim kącie mam dziewięć publikacji książkowych w języku polskim i angielskim. Do tego dochodzą krótkie historie w dwóch zbiorach opowiadań oraz artykuły, m.in. w brytyjskim magazynie "The Wessex Muse Magazine" (publikowanym w hrabstwie Dorset, UK) oraz na  portalu infolinia.org. Prowadzę obecnie dwa osobiste blogi: w języku polskim (www.monikaszostek.blogspot.co.uk) oraz w języku angielskim (www.monikaaszostek.blogspot.co.uk). Seria książek o przygodach Qwerty'ego Seymore'a (pierwsza składa się z pięciu części) wciąż szuka polskiego wydawcy. Jeśli zaś zaciekawi cię któryś z artykułów na tym blogu i masz ochotę nawiązać współpracę dziennikarską, daj znać (detale kontaktowe poniżej).

piątek, 25 grudnia 2015

Poznajcie Asqualora - w wykonaniu Huberta Ronka

Qwerty i jego grupa przyjaciół są już niektórym znani z rysunków Grzegorza Nity. Teraz jednak, w ten świąteczny czas, mam przyjemność przedstawić nie tylko kolejną postać z książki, ale również jej rysownika, który dołączył ostatnio do grona znajomych Qwerty'ego. Oto Asqualor, autorstwa Huberta Ronka, znanego polskiego twórcy komiksów. Jeszcze przed świętami, mimo natłoku obowiązków, Hubert ot, tak - wziął i narysował... I wyszło mu doskonale. Oto rezultat: 

Asqualor (jeden z bohaterów serii książek o Qwertym Seymorze) Rysunek: Hubert Ronek

czwartek, 24 grudnia 2015

Dla fanów HP: Qwerty Seymore vs Harry Potter

Niektórzy moi czytelnicy (lub ci, którzy jedynie słyszeli o książce) porównują Qwerty'ego z Harrym, zarzucając mu pewien brak oryginalności (przynajmniej na początku - pierwsza część jest chyba najbardziej podatna na takie porównania). Sama długo się nad tym zastanawiałam - czy mój charakter to zwykła, tania "podróbka"? Czy w ogóle warto o nim pisać? Czy ludzie go polubią, w obliczu tak dobrze znanego i sławnego czarodzieja? Jak zareagowałabym na niego ja sama, gdyby to ktoś inny był autorem powieści o Qwertym? Aby ustosunkować się do tematu, rozważałam po kolei podobieństwa i różnice, i wyszło mi takie podsumowanie: 


Qwerty Seymore Rysunek: Grzegorz Nita

Rozstrzygnięcie grudniowego konkursu

Witajcie! Wczoraj, czyli 23 grudnia 2015 roku, zakończył się pierwszy konkurs dla czytelników mojego bloga. Zgodnie z obietnicą, dzisiaj, w wigilię, ogłaszam imiona zwycięzców - nagrody co prawda nie dotrą pod choinkę, ale zaraz po świętach (taki po-choinkowy bonus...) poniedziałek, 21 grudnia 2015

4 powody, dla których św. Mikołaj łamie prawo

Od małego jesteśmy karmieni mitem - czy jeśli ktoś woli: legendą - o św. Mikołaju. To starszy, przygrubawy facet z siwą brodą, ubrany na czerwono, który pracuje tylko w jedną noc roku, rozdając prezenty milionom dzieci na świecie. Oto kilka aspektów jego działań, które być może sprawią, że spojrzycie na tego wiecznego altruistę z nieco innej perspektywy: sobota, 19 grudnia 2015

5 blogów pasjonatów na tematy niecodzienne

Ostatnio pisałam o kilku blogach, do których bardzo lubię wracać. Dobrych blogerów jest wielu i selekcja była trudna... Dlatego postanowiłam kontynuować - tym razem jednak chciałabym przedstawić wam kilku wyjątkowych pasjonatów, którzy zajmują się konkretnym tematem, czymś zgoła niecodziennym. Osobiście uwielbiam pisać książki i doskonale rozumiem tych, którzy kochają to, o czym piszą. :) Przygotowałam więc dla was listę pięciu z najciekawszych blogów (numeracja przypadkowa), z którymi miałam przyjemność się zapoznać. 

1. AriArt - cuda i cudeńka (kilknij)

Mydełka AriArt

czwartek, 17 grudnia 2015

5 ciekawych blogów, na które warto zajrzeć

Co sprawia, że blog jest ciekawy? Cóż, zależy od tematyki bloga i zainteresowań odbiorcy. Ale chyba najważniejsza jest różnorodność - coś, z czego można się pośmiać, coś, co zaciekawi... W ciągu ostatnich kilku miesięcy natknęłam się na wiele interesujących blogów - do kilku jednak wracam, jeśli nawet nie regularnie, to na pewno co jakiś czas. I zawsze znajduję coś, co warto przeczytać. Oto pięć z najciekawszych, na które zaglądam (ponumerowane są przypadkowo, nie ma pierwszego czy ostatniego miejsca): 

1. Blog pani Agnieszki Wojdowicz, zatytułowany "Czas Bezpowrotnie Miniony" (kliknij).

Jest to zbiór wpisów o tematyce historycznej, ale nie tylko. Morowe powietrze, wizerunek silnej kobiety w historii, początki medycyny, magia i czary, sporo motywów rodem z Włoch... Kultura w najczystszym wydaniu.

Najnowszy wpis mówi między innymi o Biance Visconti - fascynująca lektura!

środa, 16 grudnia 2015

Grzegorz "Gino" Nita - człowiek, który jako pierwszy narysował Qwerty'ego (i nie tylko!)

Qwerty Seymore pojawił się na świecie na początku tego tysiąclecia. Jego wizerunki zaś zostały stworzone w 2015 roku i od razu je polubiliście - najpierw uśmiechniętą fizjonomię chłopca, potem paczkę jego przyjaciół i rodzinę Gibble'ów. Najwyższa pora więc, abyście poznali bliżej utalentowanego rysownika, który specjalnie dla was stworzył postacie. Jest nim polski twórca komiksów, w wielu kręgach dobrze znany jako autor Banzaja - Grzegorz "Gino" Nita. 


wtorek, 15 grudnia 2015

Qwerty: podsumowanie roku 2015

Kończący się rok był wyjątkowy z wielu powodów; jednym z nich jest fakt, że to właśnie teraz, w 2015, Qwerty Seymore ujrzał światło dzienne, a jego dalsze przygody napisały się same. Z tej okazji przygotowałam dla Was krótkie podsumowanie ekscytującej podróży, jaką odbyłam z moimi bohaterami. Wielu z Was poznało ich i chyba się zaprzyjaźniliście, co mnie bardzo cieszy. 


poniedziałek, 7 grudnia 2015

Grudniowy KONKURS z nagrodami!

Witajcie! Przygotowałam dla Was grudniowy konkurs z nagrodami - potrwa on od 7 grudnia 2015 do 23 grudnia 2015 roku. Do wygrania są następujące nagrody: piątek, 4 grudnia 2015

O tym, jak się pisarz musi napracować (wbrew pozorom)

Obecnie pisanie to dla mnie hobby, nie praca. W świecie idealnym zaszyłabym się w mysiej dziurze i pisała, od czasu do czasu tylko wychylając głowę, aby promować moje powieści i jeździć po świecie. Ale większość czasu jednak spędziłabym w swojej komfortowej bibliotece, przy wygodnym, dębowym biurku, przelewając na ekran komputera to, co kotłuje mi się pod czaszką. Qwerty Seymore - trzy tomy dostępne już teraz

Pierwsza seria książek o Qwertym Seymorze obejmuje pięć książek. "Qwerty: Historia", czyli tom I, powstał ok. roku 2004, gdy przypadkowe spojrzenie na klawiaturę zrodziło imię głównego bohatera - być może śmieszne i na pewno niecodzienne, ale zdecydowanie łatwe do zapamiętania. Za każdym razem, gdy siadasz przed swoim komputerem, pomyśl o czarnowłosym nastolatku, który potrafi kontrolować żywioły...

Qwerty Seymore, rys. Grzegorz Nita

wtorek, 1 grudnia 2015

Qwerty: Kod Honoru - trzecia część przygód Qwerty'ego Seymore'a

Już wkrótce ukaże się trzecia część przygód Qwerty'ego Seymore'a, chłopca obdarzonego wyjątkowym talentem..., który wcale nie przysparza mu przyjaciół. Ci, którzy czytali pierwszą i drugą część wiedzą, że Qwerty popadł w poważne tarapaty - nie tylko naraził się na gniew swoich sprzymierzeńców, ale wypowiedział otwartą wojnę jednemu ze swoich głównych wrogów, którym jest Lex, alias Troy Ragliani. I teraz przyszedł czas na konsekwencje... 
Wszystkie drogi prowadzą do Silckenville

Czy zastanawialiście się kiedyś nad takim problemem: co jeśli jesteś w czymś dobry, co, jeśli czujesz to w kościach, ludzie to potwierdzają i cieszysz się uznaniem w danej dziedzinie, ale totalnie nie chcesz tego robić? Na przykład jazda na nartach. Skaczesz jak Adam Małysz, ale nienawidzisz śniegu i kombinezonów ze spandexu. Czy nadal byś to robił/a?